Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
Haber Tarihi: 16-04-2015

2015 Lys Puanı İle Girilebilecek Bölümler

2015 Lys Puanı İle Girilebilecek Bölümler

LYS–1, LYS–2, LYS–3, LYS–4, LYS–5 puanı ile girilebilecek bölümler

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) başvurusu 8-21 Nisan arasında yapılacak. LYS'de LYS–1, LYS–2, LYS–3, LYS–4, LYS–5 puanı ile hangi bölümlere girilir? LYS ile ilgili tüm detaylar kpssdershanesi.com'da...

Üniversiteye girişte ikinci aşama olarak uygulanan Lisans Yerleştirme Sınavlarına başvuruları 8 Nisan'da başladı. 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Merkezimiz tarafından yapılan 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçlarına göre YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) başvuru yapabileceklerdir.


BAŞVURU TARİHLERİ

LYS’lere girme hakkı kazanan adaylardan, LYS’lere başvuru yapmak isteyenlerin, 8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında LYS başvurularını yapmaları gerekmektedir. Başvuru süresi uzatılmayacaktır.

LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmamaktadır. 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS’ler de dâhil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsamaktadır. Adaylar, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemelidir.
 

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak aday işlemleri sisteminden (ais.osym.gov.tr ) veya herhangi bir Başvuru Merkezinden yapılabilecektir. Başvurusunu bir Başvuru Merkezinden yapan adaylar, 3,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.
 

LYS BAŞVURU PARALARI HANGİ BANKAYA YATIRILACAK?

LYS başvuruları ile sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. Adaylar; Akbankın ATM, tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Halk Bankası ve Ziraat Bankasının ATM ve İnternet bankacılığı aracılığıyla, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türk Ekonomisi Bankasının tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla ve tüm PTT işyerlerinden sınav ücretini yatırabileceklerdir. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırabilirler.

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Hangi LYS’lere girmek istediklerine karar vermek (Adayların LYS’lerin tamamına katılarak kendileri için tüm LYS puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları önerilir.)

2) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru işlemlerini yapmak

3) Sınav ücretini yatırmak (Sınav ücreti adayın girmek istediği her bir LYS için 30,00 TL'dir.)

4) Başvuru tamamlandıktan sonra başvuru süresi içinde başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden kontrol etmek, başvuru bilgilerinin yazıcıdan bir dökümünü edinerek sınavın diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamak

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar, girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Yeni açılacak programlar, puan türlerinde oluşabilecek değişiklikler vb. durumlar nedeniyle farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2015-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri yararlarına olacaktır.

Adayların hangi LYS’lere gireceklerine kesin karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Başvuru işlemini İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvuru İşlemi ÖSYM'ye Bildirilmiştir.” uyarısını mutlaka görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerektiği konularında önemle uyarılmaktadır. ÖSYM başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir. Adaylar, başvuru işlemi sonunda, başvuruya ilişkin belgeyi sistem üzerinden edinmeli ve yerleştirme işlemine kadar saklamalıdır. İnternet kullanımında deneyimli olmayan ve işlemlerini eksik yapmaktan çekinen adayların başvuru işlemlerini bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapmaları yararlarına olacaktır.

Başvuru Merkezleri başvuruları, resmî iş günlerinde ve mesai saatleri içinde alacaklardır. Adayların başvuru için başvuru merkezlerine şahsen gitmeleri ve nüfus cüzdanları veya süresi geçerli pasaportları ile doldurulmuş Aday Başvuru Formlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Başvuru Merkezi aracılığı ile başvuru işlemi yapan adaylar, Aday Başvuru Kayıt Bilgilerinde yer alan başvuru bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı ile görevli tarafından kendilerine verilen çıktıyı kontrol ettikten sonra çıktı üzerinde yer alan ONAY KODUNU görevliye bildireceklerdir. Görevli tarafından onay kodu sisteme girildikten sonra başvuru işlemi yapılacaktır. Onay kodu girilmeyen başvurularda sınav ücreti yatırılamayacağı için başvuru geçersizdir ve sorumluluk adaya aittir.

Adaylar, başvuru işlemlerini yaptıktan sonra sınava ilişkin bilgilerini (sınav merkezi tercihi vb.), başvuru süresi içinde (8-21 Nisan 2015 tarihleri arasında) ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile değiştirebileceklerdir. Başvuru süresi tamamlandıktan sonra bu bilgilerde değişiklik yapılamaz. Merkezimize gönderilen değişiklik/düzeltme taleplerini içerir dilekçeler işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz.

Başvuru işlemleri, bir başvuru merkezinden başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasından İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapacak adaylar için 21 Nisan 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini ödeyerek başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav ücreti ödenmeyen başvurular geçersiz sayılacak, adayların bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

Sınav ücreti ödeme işlemleri, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan 2015 tarihinde mesai saati bitiminde; ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için 22 Nisan 2015 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, başvuru işlemini tamamladıktan sonra LYS başvuru bilgilerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden başvuru süresi içinde mutlaka kontrol etmeli ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmelidir.

 

LİSANS YERLEŞTİRME SINAVLARI (LYS) NEDİR?

LYS lisans yerleştirme sınavıdır. YGS’de barajı geçen tüm öğrenciler katılmaya hak kazanır.
 

LYS'LERDEN HANGİSİNE GİRMELİYİM?

YGS’de barajı geçen her öğrenci istediği LYS sınavına katılabilir. LYS–1, LYS–2, LYS–3, LYS–4, LYS–5 olmak üzere 5 farklı sınav vardır. LYS–1; Matematik ve Geometri sınavıdır, eşit ağırlık ve sayısal bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

LYS–2; Fizik, Kimya, Biyoloji sınavıdır. Sayısal bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

LYS–3; Türkçe, Coğrafya sınavıdır. Eşit ağırlık ve sözel alan öğrencileri mutlaka katılmalıdır.

LYS–4; Tarih, Coğrafya ve Felsefe grubu sınavıdır. Sözel bölüm öğrencileri mutlaka katılmalıdır.


LYS'DE HESAPLANAN PUAN TÜRLERİ NEYİ İFADE EDER?

MF–1, MF–2, MF–3, MF–4 sayısal bölüm öğrencileri için gelecek puan türleridir. Her puan türünden farklı alanlar tercih edilmektedir. (tb.1) TM–1, TM–2, TM–3 eşit ağırlık bölümü öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir. (tb.2) TS–1, TS–2 sözel bölüm öğrencileri için hazırlanmış puan türleridir.(tb.3) DİL–1, DİL–2, DİL–3 yabancı dil bölümü öğrenciler için hazırlanmış puan türleridir.

MF-1

Matematik Ağırlık. Prog.

Aktüerya Bil. Matematik, İstatistik. inans Mat, Mat. Öğrt. Uygulamalı Mat. Bilgisayar Bilimleri.

MF–2

Fen ağırlıklı Prog.

Fizik, Kimya, Biyoloji, Fizik Öğret. Biyoloji Öğret.

MF–3

Sağlık Bilimleri Prog.

Tıp, Eczacılık, Diş Hek. Hemşirelik, Veteriner, Biyokimya, Fizyoterapi. Genetik ve Biyomühendislik,

MF–4

Mühendislik, Teknik Prog.

İnşaat Müh., Makine Müh., Bilgisayar Müh., Çevre Müh., Endüstri Müh., Mimarlık, Gıda Müh.,

TM–1

Matematik ağırlıklı

İktisat, İşletme, Ekonometri, Deniz İşlet. Yön. İşletme, Ulus. Ve Lojistik, Bankacılık ve Finansman, Sağlık Yönetimi, İç Mim. ve Çevre Tasarımı.

TM–2

Matematik ile Türkçe

Hukuk, Kamu Yön., Ulus.İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği.

TM–3

Türkçe-Edebiyat

Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, Rehberlik ve Psk. Danışmanlık. Sosyal Hizmet. Arkeoloji, Antropoloji.

TS-1

Sosyal Programlar

Halkla İliş., Gazetecilik, Radyo -TV-Sinema, Coğrafya, Sosyal Bil.Öğr. Basın ve Yayın, Görsel İletişim, Tasarımı, Reklâmcılık ve Halkla İlişkiler

TS-2

Dil ve Tarih ağırlıklı Prog.

Sanat Tarihi, Türk Dili ve Ed., Tarih, Türkçe Öğr., Hititoloji

DİL–1

İngilizce, Almanca ve Fransızca Yabancı Dil Programları

İngiliz Dili ve Edebiyatı, Almanca Öğr., Fransız Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat(Alm, Fra, İng), Mütercim-Terc. (Alm, Fra, İng)

DİL–2

Batı Dilleri

Eski Yunan Dili ve Edebiyatı, İtalyan Dili ve Ed., Arnavutça

DİL-3

Doğu Dilleri

Çin Dili ve Edebiyatı, Japonca Öğretmenliği, Urdu Dili ve Edebiyat
 

600 BİN GENÇ, LYS İÇİN ELENDİ

Yüskeköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) LYS’lere girmek için gereken 180 puanı alamayan gençlerin sayısı 618 bini aştı. Bu gençler haziran ayında yapılacak LYS’lere girme hakkını yitirdi. 140 barajını aşamayanların sayısı da 207 bini geçti. Bu yıl 180 puan barajını aşarak LYS’lere katılma hakkını kazananların sayısı 1 milyon 369 bin 147. Ancak her yıl barajı aştıkları halde LYS’lere başvurmayan gençlerin sayısı da yarım milyonu buluyor.
 

EN BÜYÜK İLGİ LYS-1 VE LYS-3’E

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) en fazla başvuru hem Matematik Fen (MF) puanlarının hem de Türkçe Matematik (TM) puanlarının oluşmasında etkili olan Matematik Sınavı (LYS-1) ile yine hem TM puanlarının ve TS puanlarının oluşması için girilmesi gereken sınav olan Edebiyat Coğrafya (LYS-3) sınavlarına oluyor. Geçen yıl LYS-1’e 744 binden, LYS-3’e ise 751 binden fazla aday başvurdu


ÖNCE KARAR VERİN SONRA BAŞVURUN

Önce hangi LYS’lere gireceğinize kesin karar verdikten sonra başvurunuzu yapmalısınız. Başvuru için iki yolunuz var. İnternet üzerinden bireysel olarak da yapabilirsiniz, başvuru merkezleri aracılığı ile de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak işlemlerinizi internetten bireysel olarak yapacaksanız “Başvuru işlemi ÖSYM’ye bildirilmiştir” uyarısını mutlaka görmeniz ve yazıcıdan çıktı almanız gerekiyor.
 

MESAİ SAATİ İÇİNDE

Eğer bu yazıyı görmezseniz işleminiz tamamlanmış olmayacak. Hatalı işlem yaparsanız da LYS’lere katılma hakkınızı kaybedersiniz. Başvuru merkezleri, işlemleri resmi iş günlerinde ve mesai saatleri içinde yapacaklar. Eğer başvurunuzu bu merkezlerden birinden yapacaksanız şahsen gitmeniz gerekiyor. Yanınızda da nüfus cüzdanınız veya süresi geçerli pasaportunuz ile doldurulmuş Aday Başvuru Formu’nuz olmalı. Görevli onay kodunu sisteme girdikten sonra başvuru işlemi tamamlanacak. Başvurularınızda sınava gireceğiniz merkezleri de seçeceksiniz. Bilgilerinizi ÖSYM’nin internet sayfasından TC kimlik numaranız ve şifrenizle 21 Nisan tarihine kadar değiştirme hakkınız var.
 

MÜHENDİSLİK VE İŞLETME

Mühendislik MF-4 ile öğrenci alacak. Bunun için Matematik (LYS-1) ve Fen Bilimleri (LYS-2) sınavlarına başvuracaksınız. İşletmeye TM puan grubundan öğrenci alınacak. Bunun için Edebiyat - Coğrafya (LYS-3) sınavına da başvurmalısınız.
 

SOSYOLOJİ VE HUKUK

Bu iki bölüm TM puanlarıyla öğrenci alacak. Bunun için Matematik (LYS-1) ve Edebiyat Coğrafya (LYS-3) sınavlarına başvuracaksınız.
 

İÇ MİMARLIK VE PSİKOLOJİ

İç mimarlık için YGS puanınız ile özel yetenek sınavına gireceksiniz. Psikoloji, sosyoloji, hatta hukuk gibi alanlarda da tercih yapmak istiyorsanız o zaman TM puanlarına ihtiyaç duyacaksınız. Bu puanlar için de LYS-2 ve LYS-3’ye başvurmalısınız.
 

TIP VE MÜHENDİSLİK

Tıp ve mühendislik programları için MF puanlarına ihtiyacınız var. Tıp için MF-3, mühendislik için MF-4 puanı gerekiyor. Bu puanlar için LYS-1 ve LYS-2 yani Matematik ve Fen Bilimleri sınavlarına gireceksiniz.
 

ARAPÇA VE SİYASET

Arapça DİL, siyaset bilimi ise TM puanı ile öğrenci alıyor. Arapça için Yabancı Dil (LYS- 5) uluslararası ilişkiler ya da siyaset için LYS-1 ve LYS-3’e başvuracaksınız.

Pratik LYS 1 Eğitim Seti

Pratik LYS 2 Eğitim Seti

Pratik LYS 3 Eğitim Seti

Pratik LYS 4 Eğitim Seti