Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
Haber Tarihi: 03-06-2015

MEBden özel dershane anketi Uygulandı

MEBden özel dershane anketi Uygulandı

Milli Eğitim Bakanlığı, 131 bin öğrenci ve 30 bin öğretmene memnuniyet anketi uyguladı.

MEB, dershaneleri kapatma kararının ardından okullarda öğrencilerin sınavlara hazırlanabilmeleri için ücretsiz okul kursları açtı ve 'kazanım kavrama testleri' dağıttı.

MEB, bugün ve yarın yapılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavı öncesinde öğrencilere sınava nasıl hazırlandıklarını, öğretmenlere de kazanım testlerinin yararlı olup olmadığını sordu. Öğrencilerin yüzde 57'si TEOG'a ücretsiz takviye kurslarında hazırlandığını, yüzde 88'i de kazanım testlerinden yararlandığını söyledi. Anket sonuçları dershanelerinin resmen bittiğini gözler önüne serdi. MEB yetkilileri, dershaneler henüz kapanmadan bakanlığın okullarda açtığı takviye kursları ve ücretsiz test yayınlarının öğrencilerin sınava hazırlanmasında yüzde 90 oranında etkili olduğunu söyledi.

ÖĞRETMENLER DE MEMNUN
Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 57'si okul kurslarında görev aldığını bildirdi. Öğretmelerin yüzde 91'i okulda ücretsiz kazanım kavrama testlerini kullandı. yüzde 88'i kazanım kavrama testlerinin ortak sınavlara hazırlanan öğrencilerde yararlı olduğunu söyledi.

UYGULAMA DEVAM ETSİN
Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 94'ü testlerin farklı sınıf düzeylerinde de geliştirilmesini istedi. Öğrencilerin yüzde 81'i kazanım testlerinin tüm yıl dağıtılmasını istedi. Öğrencilerin yüzde 78'i öğretmenlerin ise yüzde 81'i test sorularının okuldaki yazılılara hazırlanmada da faydalı olduğunu belirtti. Öğretmenlerin yüzde 88'i öğrencilerin de yüzde 85'i testlerin çözümlerinin de yayınlanmasını istedi. MEB yetkilileri, bu talepleri dikkate alacaklarını söyledi.

TEOG MARATONU BUGÜN BAŞLIYOR
1.3 milyon öğrencinin ter dökeceği TEOG 2'nci dönem sınavları bugün ve yarın yapılacak. 1'inci oturumda Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, 2'nci oturumda ise fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Her ders yazılısında, 20 sorunun yanıtlanması için öğrencilere 40'ar dakika süre verilecek. Sınavda A, B, C ve D olmak üzere 4 kitapçık verilecek. Mazeret sınavları ise 16-17 mayıs tarihlerinde yapılacak. Sınav sonuçlarının Haziran ayında açıklanması bekleniyor.

CEVAPLAR EBA ÜZERİNDEN VİDEOLU ANLATILACAK
Bakanlık, bu yıl soru ve cevaplara yönelik yeni bir uygulama başlattı. Yarın gerçekleştirilecek son oturumun hemen ardından, soru ve cevaplar, hem yazılı hem de ders öğretmenlerinin anlatımıyla videolu olarak EBA portalı "www. eba.gov.tr" üzerinden yayınlanacak.
 

PRATİK KPSS EĞİTİM SETİ İLE KPSS SINAVI ARTIK ÇOK KOLAY