Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
İçerik Tarihi: 01-01-2014

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye Konusu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye Konusu
 


Türkiye, II. Dünya Savaşı’nın felaketlerin bir daha yaşanmaması ve demokrasi, insan haklarına saygı ortak değerleri temelinde yükselen bir Avrupa idealini hedefleyen Avrupa Konseyi’ne kuruluşundan itibaren 1949 yılında üye olmuştur.


Avrupa Konseyi bünyesinde 1950 yılında hazırlanan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) 1954’de taraf olmuştur. AİHS 1954 yılından itibaren Türk hukuk düzeninin ayrılmaz bir parçasıdır. Türkiye 28.1.1987 yılında bireysel başvuru hakkını, 22.1.1990 yılında ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) zorunlu yargı yetkisini tanımıştır. Türkiye’nin AİHM önünde 22 yıllık bir geçmişi vardır.


Bu süre içinde Türkiye AİHM tarafından defalarca insan haklarını ihlalden mahkum edilmiştir. Türkiye bugün Rusya’dan sonra hakkında en çok bireysel başvuruda bulunulan ülkedir.


Bu ünitede Türkiye bakımından AİHM’nin verdiği insan hakları ihlali kararlarına yol açan temel konular örneklerle ele alınacak, Türkiye ve diğer devletleri insan hakları ihlalleri ve bireysel başvurular açısından karşılaştıran istatistiklere yer verilecektir.
 

 

İnsan Hakları Kamu Özgürlükleri Eğitim Setleri İçin Tıklayınız...