Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
İçerik Tarihi: 21-01-2014

Ceza Mahkemesi İşlemleri I Konusu

Ceza Mahkemesi İşlemleri I Konusu
 


CEZA MAHKEMELERİ
Ceza Mahkemeleri, bir olayın meydana gelmesinden sonra suç unsurunun teşekkül etmesi durumunda veya Cumhuriyet Savcısının iddianame sunmasıyla Türk Ceza Kanunu kapsamına giren yükümlülüklerini yerine getirmekle görevli adli mahkemelerdir, Ceza yargısı, ceza mahkemelerinin, ceza hukuku alanındaki yargısal faaliyetleridir, Ceza yargısı, Genel Ceza Yargısı ve Askeri Ceza Yargısı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 Genel Ceza Yargısı ceza mahkemeleri tarafından yerine getirilir, Bu mahkemeler, ilk derece yargı yerleri olarak faaliyet gösteren Sulh ceza mahkemeleri, Asliye ceza mahkemeleri, Ağır ceza mahkemeleri ve diğer özel ceza mahkemelerinden (Çocuk mahkemeleri, İcra ceza mahkemeleri, Fikri ve Sınai Haklar ceza mahkemeleri ve Trafik mahkemeleri) oluşmaktadır.


Ceza mahkemelerinin bir üst derece yargı mercii Yargıtay’dır, Ceza mahkemeleri, diğer mahkemelerle veya birimlerle ilişkilerini ve yazışmalarını Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden yapmaktadır, Ceza mahkemelerinin irtibatlı olduğu diğer birimler aşağıda verilmiştir.


Ceza Mahkemeleri Cumhuriyet Başsavcılığı, Hukuk Mahkemeleri, İcra Daireleri, Adli Tıp ve diğer alt sistemlerle de entegre içindedir.


 

 

ceza mahkemesi

 

Ceza Mahkemeleri, bir olayın meydana gelmesinden sonra suç unsurunun teşekkül etmesi durumunda veya Cumhuriyet Savcısının iddianame sunmasıyla Türk Ceza Kanunu kapsamına giren yükümlülüklerini yerine getirmekle görevli adli mahkemelerdir.

 
Ulusal Yargı Ağı Projesi Eğitim Seti İçin Tıklayınız...