Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
İçerik Tarihi: 23-01-2014

Güçlü Ekonomiye Geçiş Programının İkinci Yılında (2002) Gelişmeler Konusu

Güçlü Ekonomiye Geçiş Programının  İkinci Yılında (2002) Gelişmeler Konusu


2002 yılı başında Güçlü Ekonomiye Geçiş Programında 2002-2004 dönemini kap-sayacak şekilde yeni düzenlemeler yapıldı. Dalgalı döviz kuru uygulamalarına devam edilirken, ekonominin şoklara karşı dayanaklılığının artırılması ve krizlere karşı kırılganlığının azaltılması yönünde önlemler öne çıkarıldı.

Bu çerçevede TCMB %35 enflasyon (TÜFE) hedefine uygun sıkı para politikası uygularken, Maliye Bakanlığı %6,5 oranında “faiz dışı fazla” hedefine bağlı kalacağını açıkladı. Bu üç temel ilkeye dayandırılan istikrar programı yıl için büyüme hızını %3 olarak öngördü.

Programa tam destek veren IMFden 16 milyar dolar ek kaynak sağlandı.
2002 yılı sonunda Türkiyenin yeniden istikrar içinde büyüme sürecine girdiği aşağıda verilen makro göstergelerden anlaşılmaktadır.

 

ekonomiye giriş

 

Ecevit Hükümeti siyasal iktidarı 3 Kasım 2002de yapılan genel seçimler sonrasında Adalet ve Kalkınma Partisinin kurduğu Abdullah Gül Hükûmetine devrederken, krizden çıkmış, büyüme sürecine girmiş bir ekonomi bırakmıştı. Piyasalar AKP iktidarını coşkuyla karşıladı. t değer kazandı. Hazine 7-9 puan eksiğiyle borçlandı. ÎMKBde endeks %10 oranında yükseldi ve işlem hacminde 1,7 katrilyon t ile rekor kırıldı.


2000lerin ilk on yılında ekonomik gelişmelerin dünyada yaşanan savaş sıkıntıları ve ekonomik çalkantılara rağmen olumlu yönde devam ettirildiği görülecektir. 

 

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2 Eğitim Seti İçin Tıklayınız...