Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
İçerik Tarihi: 23-01-2014

Kasım 2000 Mali Krizi Konusu

Kasım 2000 Mali Krizi Konusu


Kasım ayının son haftasında bankacılık sisteminden kaynaklanan ve tüm mali piyasalara güveni sarsan önemli bir kriz yaşandı. Sistem içinde kötü veya kötü niyetle yönetilen banka sayısı arttıkça kriz yeni boyutlar kazandı.


Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devir edilen banka sahip ve yöneticilerinin tutuklanması, elleri kelepçeli televizyon ekranlarında görünmeleri, tüm mali piyasalarda korku ve paniğe yol açmıştır.

Bu telaşla bankalar açık pozisyonlarını kapatmak için yoğun bir şekilde döviz toplamaya girişmiştir. Bu gelişme yabancı tasarrufçuların da kaçışını hızlandırdı.
Krizin ilk iki gününde (27 28 Kasım) T.C. Merkez Bankasından 3 milyar dolar çekilmiştir.

 Piyasalarda t sıkıntısı başlayınca Bankalar arası Para Piyasasında gecelik repo faizi %200e yükselmiştir. Yüksek faizden yararlanmak için hisse senedi satışları hızlanınca ÎMKBde endeks yılın en düşük düzeyine inmiştir. Ancak döviz kurlarında ciddi dalgalanma olmamıştır.


Tamamen bankacılık sisteminin kötü işleyişinden ve cılız yapısından kaynaklanan kriz derinleşerek Aralık ayının başına kadar gelmiştir. T.C. Merkez Bankasının müdahaleleri etkisiz kalınca, 1 Aralık Cuma günü mali tarihimizde ilk kez gecelik repo faizi %1700e yükselmiştir.

 IMKB tam bir şok yaşamış ve endeks %26 oranında düşerek 7977e inmiştir.
Hafta boyunca sistemden döviz çıkışı devam ederken orta büyüklükteki bankalar büyük bir t sıkıntısı içine girdi. Ellerindeki kamu kâğıtlarını satmaya kalkınca iç faizler hızla yükseldi. TCMB sadece döviz karşılığında t verebileceğini ilan etmişti. TCMB döviz sıkıntısını aşmak için ivedi IMFden yardım istedi ancak yardım zamanında gelmemiştir.


IMFnin tereddütleri yüzünden Türk özel sermayeli bankaların beşincisi olan DEMÎRBANK fon yetersizliği nedeniyle yükümlülüklerini yerine getiremez hâle geldi ve Bankacılık Kurulu (BDDK) tarafından 6 Aralık da Fona devr edildi. Aynı gün PARK Yatırım Bankın faaliyet izni kaldırıldı.


Sonunda IMF istikrar paketine beklenenin üstünde destek kredisi vereceğini ilan etti. Kısa sürede piyasalarda olumlu gelişmeler başladı. IMFye yeni krediler karşılığında 62 maddelik “3.Ek Niyet Mektubu” verilmesi krizin büyük ölçüde aşıldığının işareti sayılmıştı.
 

 

 

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2 Eğitim Seti İçin Tıklayınız...