Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
İçerik Tarihi: 01-01-2014

Nüfusa Oranla Başvuru Sayıları 2011 Yılı

NUFUSA ORANLA BAŞVURU SAYILARI (1/ 1000000) 2011 YILI

 

nüfusa oranla başvuru sayıları

 

Şekil 8.5: Nüfusa Oranla 2011 Yılında AİHM'ne Bireysel Başvuru Kaynak: Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Web Sitesinden alınmıştır.
Görüldüğü gibi bireysel başvuruları nüfusa oranlarsak Sırbistan ve Karadağ ilk sıraya yükselmektedirler. Türkiye ise Avrupa Konseyi ortalaması olan 79’un üzerinde olduğundan Şekil 5’de yer almaya devam etmekte birlikte 15 devletin arkasından gelmektedir.


AİHM ve Türkiye konusunda yapılması gereken en önemli tespit ise, Türkiye’ye karşı yapılan bireysel başvuruların artmakla birlikte son yıllarda önemli bir niteliksel değişim içinde olduğudur. 1990’lı yıllarda ağır insan hakkı ihlalleri kategorisi çerçevesinde, yaşam hakkının ya da işkence yasağının ihlali iddiasıyla yapılan başvurular yerini yargılama süresinin uzunluluğundan şikayet eden başvurulara bırakmıştır. Türkiye’de AİHM kararlarının ulusal hukuka etkileri doğrultusunda 2001’den itibaren bir hukuk reformu sürecine girerek Avrupa insan hakları hukuku çerçevesinde birçok yasal ve anayasal değişiklik gerçekleştirmiştir.
  

 

İnsan Hakları Kamu Özgürlükleri Eğitim Setleri İçin Tıklayınız...