Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
İçerik Tarihi: 21-01-2014

Savcının Mahkemenin İade Kararını Değerlendirmesi Konusu

Savcının Mahkemenin İade Kararını Değerlendirmesi Konusu

 

 Savcı İade Kararına İtiraz Etmezse
Savcının iş listesine düşen iade kararı öncelikle savcı tarafından soruşturma dosyasına kaydedilir. Mevcut soruşturma dosyasına “İddianamenin İadesi Sebebiyle Yeniden Soruşturma Dosyası Açılması” ekranı kullanılarak yeni bir hazırlık numarası verilir. İade gerekçelerinde gözüken eksiklikler giderildikten sonra, mahkemeye yeni bir iddianame tanzim ederek gönderebilir. Daha önce verilen iddianame ve Savcılık esas numarası kapanır. Yeniden tanzim edilen iddianame yeni bir iddianame ve Savcılık esas numarası alır. Mahkemeye gönderilen yeni iddianame ayrı bir değerlendirme numarası alır.


Savcı İade Kararma İtiraz Ederse
Yine Savcı ekranına düşen iade evrakı kaydedildikten sonra “İddianame İadesine İtiraz’’ ekranında “İddianame İadesine İtiraz’’ kararı yazarak soruşturma dosyasını aynı hazırlık ve aynı iddianame değerlendirme numarası üzerinden iade kararma itirazın değerlendirilmesi için aynı mahkeme gönderir.
Mahkemeye gelen “İddianamenin İadesine İtiraz’’ evrakı ve dosya kâtibinin iş listesine düşer. Kâtip, iş listesinde bulunan “İddianamenin İadesine İtiraz” evrakını kaydeder. Kaydettiği bu evrak hâkimin iş listesine düşer. Hâkimin iş listesine “CBS’ nin İddianamenin İadesine İtirazı Üzerine Dosyanın Yeniden Değerlendirilmesi’’ ekranı düşer.
 

 

 

Ulusal Yargı Ağı Projesi Eğitim Seti İçin Tıklayınız...