Açıköğretim Adalet
Adalet 1. Yarıyıl Dersleri
Adalet 2. Yarıyıl Dersleri
Adalet 3. Yarıyıl Dersleri
Adalet 4. Yarıyıl Dersleri
Eğitim Setleri
Eğitim Videoları
İçerik Tarihi: 23-01-2014

Yedinci Planın İkinci Yılı ve Refahyol Hükümeti (1997) Konusu

Yedinci Planın İkinci Yılı ve Refahyol Hükümeti (1997) Konusu


Yedinci Planın ikinci yılı uygulama programını Refahyol Koalisyon Hükümeti hazırlamış ve yürürlüğe koymuştur.


Türkiye 1997 yılına iyimser beklentiler içinde girmiştir, Para ve sermaye piyasalarında çok olumlu gelişmeler yaşanıyordu, Örneğin ÎMKBde ilk kez Bileşik Endeks bir dolar düzeyini yakalamıştır, Hükûmet denk bütçe uygulamaları çerçevesinde yeni kaynak ararken daha uygun koşullarda borçlanma olanağına kavuşmuştur.


Anayasanın 118, maddesine göre oluşan ve görev yapan Millî Güvenlik Kurulunun 28 Şubat Kararları açıklandıktan sonra Türk ve Dünya kamuoyu, Silahlı Kuvvetler üst kademesinin, mevcut durumdan ne derece rahatsız olduğunu ve hangi karşı tedbirlerin alınmasını ısrarla istediklerini öğrenmiştir.

 Silahlı Kuvvetler üst kademesinin müdahale edebileceği düşüncesiyle Çiller Koalisyon Protokolünde yazılı olduğu gibi dönüşümlü başbakanlık ilkesi uyarınca başbakanlığı kendisine bırakması içim Erbakanı ikna etmiştir. Erbakan, cumhurbaşkanına istifasını sunmuş ancak cumhurbaşkanı, hükümeti kurma görevini Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaza vermiştir.

 Nitekim M. Yılmaz başkanlığındaki 55. Hükümet 13 Temmuz günü yapılan oylamada 281 oy ile (256 Hayır) güvenoyu aldı. Koalisyonu dışarıdan destekleyen CHP tam kadro Evet oyu kullanarak bunalımın aşılmasına büyük destek vermiştir.
Yılmaz Hükûmetine TBMM dışından, iç ve dış piyasalardan da destek gelmiştir. ÎMKB Bileşik Endeksi rekor düzeyde yükselirken dış mali çevrelerden olumlu yorumlar gelmeye başlamıştır.

 

 

Atatürk İlkeleri Ve İnkılap Tarihi 2 Eğitim Seti İçin Tıklayınız...